حضور موسسه خیریه سنا در همایش ملی سازمان های مردم نهاد سلامت با حضور رئیس جمهور محترم

تصویری برای این مطلب وجود ندارد

رییس جمهوری در همایش سازمان های مردم نهاد در نظام سلامت، با تاکید بر اینکه "مردم راه را بهتر تشخیص می دهند و باید مجری خواست و اراده آنان باشیم"، تصریح کرد: جامعه متحد و امیدوار، ضرورت سلامت در ابعاد مختلف است و اگر ملت در صحنه بیاید ، در همه امور و از جمله سلامت عمومی پیروزیم.
به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی امور مشارکتهای اجتماعی، سازمان های مردم نهاد و خیریه های سلامت وزارت بهداشت؛ حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز پنجشنبه در این همایش، با قدردانی از همه کسانی که در مسیر تأمین سلامت و رفاه مردم و کاستن از غم آنان تلاش می‌کنند، گفت: جامعه‌ و کشوری واقعاً توسعه یافته است که در آن همه آحاد مردم یکدیگر را مثل اعضای خانواده خود دیده و تنها به خود فکر نکنند؛ کشوری که غمخواری، خیرخواهی، تعاون، نیکوکاری و دست یکدیگر را گرفتن در آن اصلی اساسی باشد.
رییس جمهوری با اشاره به این که دولت یازدهم از ابتدا مبنای کار خود را بر این قرار داد که همه امور را با مشورت مردم و متخصصین به پیش ببرد، افزود: دولت یازدهم معتقد است هر کاری را که مردم بتوانند انجام دهند و جزء امور حاکمیتی نیست باید تصدی آن به مردم بازگردد و دولت در برابر مردم پاسخگو باشد.
دکتر روحانی با بیان این که کشور و بیت‌المال متعلق به مردم است و حتی اراده حاکم بر اداره جامعه از اراده مردم نشأت می‌گیرد، اظهارداشت: اگر توانستیم در این مسیر قدم برداریم امید به جامعه باز می‌گردد.
رییس جمهوری در ادامه با تصریح به این که سلامت از منظر دولت تنها شامل سلامت جسم و جان نبوده و عرصه اخلاق و معنویت را نیز شامل می‌شود، خاطرنشان ساخت: ما سلامتی عام و جامع را که همه ابعاد زندگی را شامل شود ، می‌خواهیم و یک جامعه امیدوار و متحد از الزامات رسیدن به چنین هدفی می‌باشد.
دکتر روحانی با تأکید دوباره بر اینکه مردم توانایی اداره مهمترین مسایل فرهنگی و اجتماعی را دارند و دولت باید با واگذاری تصدی‌گری‌ها به مردم در جایگاه نظارتی عالی قرار گیرد، تصریح کرد: این مردم هستند که با اراده خودشان پیچیده‌ترین معضلات منطقه‌ای و بین‌المللی را با انگشت تدبیر می‌گشایند.
 
رییس جمهوری با یادآوری این جمله که بگذاریم مردم سخن خود را بیان کرده و تصمیم بگیرند و ما به معنای واقعی مجری خاص مردم باشیم، گفت: این سخن از ابتدای شروع به کار دولت باور ما بوده چرا که معتقدیم مردم خوب می‌فهمند که چه راهی را باید انتخاب کنند و مصلحت آنها در انتخاب چه مسیری است. اگر مردم ببینند که مسئولان واقعاً مجری مطالبات آنها هستند و در برابر خواست آنها پاسخگو هستند، به صحنه می‌آیند.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه اگر ملتی به صحنه بیاید دیگر هیچ قدرتی نخواهد توانست در برابر یک ملت بزرگ و متمدن و با فرهنگ مثل ملت ایران ایستادگی کند، اضافه‌ کرد: گره هسته‌ای چطور باز شد؟ چه کسی توانست پیام جدیدی را در منطقه و جهان طنین انداز کند؟ امروز همه نگاه‌ها به بندهای «برجام» و قطعنامه ۲۲۳۱ است، این خوب است اما اتفاق بسیار مهم‌تری رخ داده است و پیام رسایی به جهان فرستاده شده است.
پیام "برجام"، ضرورت کنارگذاشتن خشونت، تهدید و تحریم است
رییس جمهوری ادامه داد: کاری که دیپلمات‌های شما در صحنه بین‌الملل انجام دادند بسیار بزرگتر از این حرفهاست؛ پیام ملت ایران که دیپلمات‌های ما به نمایندگی از شما آن را به جهان اعلام کردند این بود که خشونت، تهدید، ارعاب و تحریم را کنار بگذارید. دوران معامله برد – باخت تمام شده و امروز اثبات شده که پیچیده‌ترین مشکل‌ها ، پای میز مذاکره حل و فصل می‌شود.
دکتر روحانی که سخنانش با تشویق مستمر حضار همراه شده بود، اظهار داشت: پیام ما به دنیا این بود که راه ما راه اعتدال، ادب، اخلاق، منطق، استدلال و علم توأم با شهامت و هنر است. دیپلمات‌های شما دانش کافی برای مذاکرات را داشتند که اگر نداشتند نمی‌توانستند این چنین مباحث حقوقی پیچیده مربوط به توافق را به پیش ببرند.
رییس جمهوری تصریح کرد: ما برای مذاکرات به افراد عالم و دانشمند نیاز داشتیم و اگر بگویم در مسایل بین‌المللی و دیپلماسی یکی از افراد برتر و سرآمد و دانشمندان این علم در کشورمان و جهان، دکتر ظریف است و در مسایل هسته‌ای و دانش و فناوری هسته‌ای یکی از متخصصین سرآمد در کشورمان و جهان، دکتر صالحی است اغراق و مبالغه نکرده‌ام.
دکتر روحانی که سخنان خود را در میان تشویق حاضران ایستاده در سالن ادامه می‌داد، خاطرنشان ساخت: از خود تعریف کردن شایسته نیست اما باید بگویم که هنر من نیز این بود که این بهترین‌ها را برای مذاکرات برگزیدم و علم و دانش این عزیزان در کنار شهامت، ایستادگی و دلاوری آنان و ملتی که پشتیبان آنان بود توانست ما را به نتیجه برساند.
 
رییس جمهوری با بیان این که ایام و لحظات بسیار سختی در طول مذاکرات بر ما گذشت، گفت: حداقل دو بار در طول مذاکرات لوزان به مذاکره کنندگان کشورمان پیام دادم که میز مذاکره را ترک کرده و به کشور برگردند. بارها در مذاکرات پیش آمد که مسئولان تیم مذاکره کننده با بنده مشورت کردند و گفتم که اگر موضع و مطالبه ما را نمی‌پذیرند میز مذاکره را ترک کرده و همان شب به کشور بازگردند.
دکتر روحانی افزود: شاید الان سخن گفتن در باره این مسأله راحت باشد ولی آن لحظات بسیار بر ما سخت گذشت و با توجه به مسئولیت سنگینی که بر عهده ما بود ساعت‌ها فکر می کردم.
رییس جمهوری، مذاکره را فنی بسیار پیچیده توصیف کرد و اظهار داشت: این که مذاکرات تا اینجا به خوبی پیش رفت به خاطر ایستادگی و مقاومت مردم بود. در سخنان خود پس از حصول توافق گفتم که تاریخ ورق خورد. شاید برخی فکر کنند که خطاب من به رخداد ۲۳ تیر ۹۴ بود اما معتقدم تاریخ در ۲۴ خرداد ۹۲ ورق خورد که مردم ما تصمیم بسیار مهمی اتخاذ کردند.
دکتر روحانی که بار دیگر سخنانش با تشویق ممتد حاضران همراه شده بود، ادامه داد: این مردم بودند که این گونه تصمیم گرفتند که اگر چرخ سانتریفیوژ‌ها بچرخد اما چرخ زندگی نچرخد در نهایت چرخ سانتریفیوژ‌ها هم از حرکت باز خواهد ایستاد و این یک تصمیم اساسی از سوی ملتی بزرگ بود.
 
لزوم رعایت مولفه های تامین سلامت از سوی سمن ها
دکتر روحانی با بیان این که بهداشت دامنه وسیعی داشته و تأمین آن از همین سازمان‌های مردم نهاد(سمن) شروع می‌شود، بر ضرورت تشویق جامعه به رعایت مؤلفه‌های تأمین بهداشت و سلامت از سوی «سمن»‌ها تأکید کرد و خاطرنشان ساخت: گاهی فکر می‌کنیم درمان نیازمند پزشک، پرستار، دارو و تجهیزات است که البته این درست است اما گاهی یک احوالپرسی و عیادت چنان روحیه‌ای به بیمار می‌دهد که راهکارهای پزشکی نمی‌توانند آن را تأمین کنند و اساساً پزشکان ما هم باید غیر از روش‌های علمی پزشکی با بیان و سخن خود به بیماران روحیه بخشیده و به درمان‌ آنها کمک کنند.
رییس جمهوری با بیان این که برای کمک به افراد بیمار و کسانی که گرفتار بیماری اعضای خانواده خود هستند باید از سازمان‌های مردم ‌نهاد کمک بگیریم، گفت: سازمان‌های مردم نهاد حتی وقتی با یک دانشجوی پزشکی مستعد مواجه می‌شوند باید از او حمایت کنند تا به یک متخصص متعهد تبدیل شود و در خدمت سلامت عمومی جامعه باشد.
دکتر روحانی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به این که دولت در حوزه سلامت به این نکته توجه کرد که به جای تقسیم پول به عنوان یارانه، بخشی از یارانه‌ها را به حوزه درمان، بهداشت و سلامت اختصاص دهد، اظهار داشت: دولت با این کار خود بار سنگینی را از دوش بیماران برداشت و حالا نوبت مردم و شما ست./
 
وزیر بهداشت در حاشیه همایش ملی سمن های سلامت در جمع خبرنگاران:
سازمانهای مردم نهاد باید بر عملکرد دولت نظارت کنند
 
وزیر بهداشت گفت: این دولت برای نقش مردم در همه حوزه ها از جمله بخش سلامت ارزش زیادی قائل است و ما حتی قائل به این هستیم که سازمانهای مردم نهاد باید بر عملکرد دولت نظارت کنند.
به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی امور مشارکتهای اجتماعی، سازمان های مردم نهاد و خیریه های سلامت وزارت بهداشت؛ دکتر سید حسن هاشمی امروز پنجشنبه در حاشیه همایش ملی سازمانهای مردم نهاد حوزه سلامت در گفت وگو با خبرنگاران افزود: وزارت بهداشت و دولت به طور قطع نمی تواند به تنهایی سلامت مردم را تامین کند؛ دولت حداکثر می تواند زمینه دسترسی عادلانه مردم را به پزشک،خدمات سلامت و داروی مورد نیاز بیماران را فراهم کند اما در بقیه حوزه ها باید خود مردم و سازمانهای مردمی وارد عمل شوند.
وی ادامه داد:اگر دولت بخواهد همه امور مرتبط با سلامت مردم را انجام دهد، موفق نمی شود، این دولت برای نقش مردم در همه حوزه ها از جمله بخش سلامت ارزش زیادی قائل است و ما حتی قائل به این هستیم که سازمانهای مردم نهاد باید بر عملکرد دولت نظارت کنند.
وزیر بهداشت گفت: هر گونه کوتاهی دولت در امر سلامت مردم می تواند به یک فاجعه ملی منجر شود به خصوص اینکه ما در کشوری زندگی می کنیم که وضعیت بهداشتی در کشورهای همسایه ما از هم پاشیده است و با تردد اتباع این کشورها به ایران ویروس ها و میکروب ها بدون اینکه نشان دار باشند، بی سر و صدا وارد کشور می شوند.
هاشمی افزود: مردم می توانند بر عملکرد دولت در حوزه سلامت نظارت کنند و ما هم وظیفه داریم هر جا کوتاهی کردیم، پاسخگو باشیم، چنانچه رسانه ها نیز بخشی از مردم هستند و عملکرد دولت را نقد می کنند و البته سازمانهای مردم نهاد نیز باید در این زمینه وارد شوند.
وی با بیان اینکه در هر دانشگاه علوم پزشکی، قائم مقام رییس دانشگاه در امور مشارکت‌های مردمی تعیین شده است، افزود: در سطح وزارتخانه نیز قائم مقام وزیر در امور مشارکت‌های اجتماعی را داریم. باید فرهنگ استفاده از ظرفیت مردم در اداره امور را ارتقاء بخشیم. این فرهنگ‌سازی به تدریج در وزارت بهداشت ارتقاء خواهد یافت.
 
وزیر بهداشت گفت: بالاخره نقد کردن اگر با نگاه فراگیر و دلسوزانه باشد حتماً به نتیجه می رسد اما اگر با نگاه صنفی و گروهی باشد و مطالبات افراد خاص را مد نظر قرار دهد به جایی نمی رسد به خصوص اینکه گروه های صنفی مختلفی وجود دارد که همه آنها می خواهند به مطالبات آنها رسیدگی شود و با توجه به منابع محدود کشور چنین خواسته ای امکانپذیر نیست.
 
هاشمی در پاسخ به پرسشی درباره برنامه های مارگارت چان، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت در ایران گفت: خانم چان تا فردا (جمعه) بعد از ظهر در ایران هستند و چون بیشتر ماموریت وی در حوزه بهداشت است از بیمارستانها بازدیدی ندارند اما در جلسات مختلفی درباره برنامه های بهداشتی ایران به خصوص بررسی طرح تحول سلامت شرکت می کند.
وزیر بهداشت گفت: مدیر کل سازمان جهانی بهداشت با حضور همکاران و کارشناسان این سازمان در جلسه نقد و بررسی طرح تحول نظام سلامت ایران شرکت می کند و کارشناسان داخلی نیز به صورت شفاف و بدون هیچ گونه ملاحظه ای نقاط قوت و ضعف این برنامه را گزارش می کنند.
وی ادامه داد: افزایش دسترسی مردم به خدمات سلامت به خصوص در نقاط محروم کشور، پوشش بیمه همگانی، کاهش سهم پرداخت از جیب مردم برای درمان و ارتقای کمی و کیفی خدمات درمانی در بخش دولتی از جمله دستاوردهای طرح تحول سلامت است که فردا طی جلسه ای با حضور مدیرکل سازمان جهانی بهداشت و روسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور مورد نقد و بررسی قرار می گیرد.
وی افزود: ما در وزارت بهداشت افتخار می کنیم که نه تنها با برگزاری همایش ملی نقد طرح تحول سلامت در یک سمینار دو روزه که چند ماه پیش برگزار شد، امکان نقد طرح تحول سلامت را فراهم کردیم و نظرات منتقدان خیرخواه را شنیدیم بلکه امکان نقد و بررسی این طرح را با حضور کارشناسان بین المللی نیز فراهم کردیم.
هاشمی ادامه داد: بالاخره ما در وزارت بهداشت مصون از اشتباه و خطا نیستیم و نقد و بررسی اقدامات وزارت بهداشت را یک فرصت برای اصلاح طرح های اجرایی می دانیم.
وزیر بهداشت گفت:نظرات مسوولان و کارشناسان سازمان جهانی بهداشت برای ما بسیار ارزشمند است و البته در اظهارات خانم چان تشکر از رییس جمهوری و این دولت درحوزه سلامت را شاهد بودیم.
هاشمی در پاسخ به سوالی درباره نظام پرداخت مبتنی بر عملکرد نیز گفت: دولت و مهم‌تر از آن بیمه‌ها پذیرفتند در این زمینه اقدام کرده‌ایم، چراکه ما فروشنده خدمت هستیم و بیمه‌ها خریدار خدمات مختلف هستند. تا زمانی که بیمه‌ها تقویت نشوند و منابع کافی در اختیار نداشته باشند می‌توان گفت چنین مشکلاتی به راحتی قابل حل نیست. البته چنین مشکلات و مطالبات صنفی مختلف را در دیگر کشورهای دنیا نظیر آمریکا نیز شاهد هستیم.
وی تاکید کرد: در مجموع باید بگویم که آنچه که در دولت یازدهم در زمینه حمایت از حقوق مردم و همچنین ارائه‌دهندگان خدمات صورت گرفت، اقدام بی‌نظیری بود که بعید می‌دانم به این زودی‌ها تکرار شود. ادعا نمی‌کنم که تمام مباحث و اقدامات انجام شده، کامل است، کامل شدن برنامه‌ها به زمان نیاز دارد. از ابتدا نیز اعلام کردم که برای رسیدن به تعرفه‌های واقعی 3 تا 5 سال زمان نیاز داریم. امیدوارم با گشایشی که صورت گرفته، به هدف خود جهت استقرار نظام سلامت کامل دست یابیم./

بن مایه : وبگاه وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایرلن
 

ارسال دیدگاه

نام و نام خانوادگی ایمیل متن

دیدگاه ها

دیدگاهی برای نمایش وجود ندارد